Skip to main content
0

Wzrastająca popularność upadłości konsumenckiej prowadzi do tego, że do coraz większej ilości osób docierają informacje o jej zaletach. Dłużnicy chcą zmieniać swoją sytuację i szukają rozwiązań problemów z długami. To z kolei prowadzi do pytania, czy dłużnik może samemu ogłosić upadłość konsumencką. Nie każda osoba zadłużona chce konfrontować swoje problemy ze specjalistami. W niniejszej publikacji postaramy się więc wskazać najważniejsze informacje dla osób rozważających samodzielne ogłoszenie upadłości.

Czy można samodzielnie ogłosić upadłość konsumencką?

Samodzielne ogłoszenie upadłości jest jak najbardziej możliwe. Do całego postępowania należy się jednak odpowiednio przygotować, rozpoczynając od analizy swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu dłużnik zyska solidną podstawę do przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz przygotuje się do postępowania sądowego.

Na początkowych etapach dłużnik będzie bowiem musiał szczegółowo przedstawić swoją sytuację finansową oraz osobistą sądowi oraz syndykowi. Warto więc m.in. zgromadzić korespondencję od wierzycieli, umowy kredytowe czy wezwania do zapłaty. Brak tych dokumentów nie stanowi żadnej przeszkody do samodzielnego ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przed rozpoczęciem postępowania dłużnik będzie musiał jednak zgromadzić niezbędne informacje. W trudnych i skomplikowanych sprawach niezbędna może okazać się pomoc specjalisty od upadłości konsumenckiej.

Jak samemu ogłosić upadłość konsumencką?

Pierwszym i najważniejszym krokiem do samodzielnego ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przygotowanie wniosku oraz niezbędnych dokumentów, które dłużnik do niego dołączy. Wniosek dłużnika złożony do właściwego sądu gospodarczego stanowić będzie inicjację postępowania upadłościowego. Jego przygotowanie będzie więc kluczowe dla sprawnego przebiegu postepowania upadłościowego.

Następnie, po rozpoznaniu wniosku i ogłoszeniu upadłości przez sąd, dłużnik będzie zobowiązany do współpracy z syndykiem. Współpraca ta najczęściej polega na udzielaniu syndykowi niezbędnych informacji dotyczących sytuacji upadłego – jego zadłużenia, majątku oraz sytuacji rodzinnej.

Postępowanie kończy postanowienie sądu, którego treść będzie zależeć od sytuacji upadłego. Sąd może m.in. zadecydować o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, zgodnie z którym dłużnik spłaci część zobowiązań. Następnie dochodzi do umorzenia zobowiązań dłużnika, a tym samym dochodzi do spełnienia jednego z podstawowych celów postępowania – oddłużenia upadłego.

Dowiedz się jak wygląda samodzielne ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam na wypracowanie stanowiska, zgodnie z którym samodzielne ogłoszenie upadłości jest możliwe. Odpowiednie przygotowanie do postępowania jest jednak kluczowe do tego, by finalny efekt był dla dłużnika jak najbardziej korzystny. Zrozumienie potrzeb osób zadłużonych pozwoliło nam na stworzenie platformy do samodzielnego ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Na naszej platformie znajdują się wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą na sprawne przejście przez całą procedurą. Jasne instrukcje naszego eksperta sprawiają, że rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące postępowania, a w razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z porady specjalisty. Dzięki temu dłużnik może samemu ogłosić upadłość konsumencką nie martwiąc się o wysokie koszty obsługi jego sprawy przez wyspecjalizowaną kancelarię.